Lpg’li Araba Rolanti Sorunu

Lpg’li Araba Rolanti Sorunu

LPg araçlarda rolanti sorunu zengit yakıtta boğulma, fakir yakıtta dalgalanma sebebiyle oluşabilmetedir. Düşük yakıt enjekte edilmesi durumunda yeterli beslememe sebebi ile dalgalanma oluşabilir. Aynı sorun fazla yakıt enjeksiyonunda da oluşur. Araç benzine alınmalı enjeksiyon sürelerinin benzinde tam yerine oturmasından sonra gaz ayarı yahpılıp sürelerin değişmemesi sağlanmalı ideal gaz ayarı yapılmalıdır. Araç benzinde de gazda da aynı rolanti ve benzin enjeksiyon süresinde olduğunda rolanti sorunu düzelecektir. Bunu anlamanın en kolay yolu ise araç 5 dk gazda çalıştırılmalı sonrasında benzine alınmalıdır. şayet araç benzine geçtiğinde rolanti sorunu başlıyorsa ayarsıdır. Gazda ve benzinde dalgalanmadan geçiş oluyorsa ayar sorunsuz yada ideale en yakın ayardadır.

Bazı durumlarda rolanti sorunu enjektör kaynaklı oluşabilir. Püskürtmede sorun olan enjektör aracın rolatisinde dalgalanma oluşturcaktır. Yolda tekleme ve rolantide dalgalanma ikisi bir arada oluştuğunda enjektörler arızalı olabilir.

Lpg regülatörlerinin map hortumundan emme manifoltuna gaz sıszdırması durumunda rolanti sorunu oluşur bu durumda lpg de çalışan arabada ince map hortumu çıkarılır ve rolanti gözlemlenir. Düzelme varsa regülatör arızası sebebiyle rolanti düzensizliği vardır. Bu duruma sabahları yada belli süre beklemeler sonrasında geç çalışma eşlik eder. Arızalı regülatörün basınç dengesizliği sebebi ile rolanti bozukluğu yapması da muhtemeldir.